Archiwum dnia 2 lutego 2010

Co zrobić jeśli w czasie składowania mieczyków znaleziono wciornastki

Autor: sasiad

2 lutego 2010 >> Uncategorized

Wciornastek jest  najbardziej rozpowszechnionym i najbardziej podstępnym szkodnikiem  mieczyków. Ten mały owad może spowodować znaczne szkody w cebulkach mieczyków w czasie  przechowywania materiału nasadzeniowego.

Jak zabezpieczyć cebulki mieczyków, jeśli w czasie przechowywania wykryto wciornastki (Thrips)?

Jesienią, gdy temperatura spada wciornastki (przylżeńce) przemieszczają się do dolnej części roślin mieczyków, a następnie do cebulek. Hodowcy trudno jest je znaleźć szczególnie kiedy wejdą pod łuski okrywające cebulki.

Jeśli po oczyszczeniu nie zostało przeprowadzone zwalczanie tego szkodnika i sadzonki są przechowywane w temperaturze powyżej 10 °C, przylżeńce zaczynają być aktywne – ssanie soczystej tkanki cebulek , które później przybierają ciemne zabarwienie, pokryte lepką skorupą, a następnie mogą całkowicie wyschnąć .

Co zrobić, jeśli podczas przechowywania mieczyków wykryto wciornastki (Thrips)?
Według źródeł rosyjskich – w miesiącach  (listopad-grudzień) należy cebulki potraktować ciepłem.
Obróbkę cieplną przeprowadza się  w następujący sposób: cebulki  umieszcza się w ciepłej wodzie o temperaturze 50-55 ° na  10 minut. Tutaj ważne jest, aby obserwować  rozkład temperatur  w czasie zabiegu, ponieważ w wyższych temperaturach, bulwy mogą ucierpieć z powodu oparzeń, przy niższych – nie osiągnie się  pożądanego rezultatu. Po wyjęciu z gorącej kąpieli natychmiast zalać cebule zimną wodą  o temperaturze 10-12 °, i tak postępować  3-4 razy, przy zapewnieniu szybkiego chłodzenia cebulek,  w tych skokach temperatur wciornastki nie zdążą przystosować się i giną.  Cebule po zabiegu należy wysuszyć.

Mnie osobiście rzadko  zdarzało się wykryć wciornastki w przechowalni, ale jeśli były to na odmianach, które te szkodniki uwielbiają.
W takim przypadku w mieszkaniu moczyłem w 0,5 % roztworze mydła potasowego przez około pół godziny, i później suszyłem.
Przed sadzeniem powtórnie moczyłem w środku owadobójczym.

Inne źródła polecają gazowanie cebulek.

1.  Do szczelnego worka foliowego włożyć oznakowane odmiany cebulek (można w woreczkach z siatki , ostatecznie w zużyte pończochy  i tp.) oraz dodać kilka tabletek naftaliny, co kilka godzin poruszyć workiem.  Wyjąć po stwierdzeniu wyginięcia intruza.
2.  B. Grabowska proponuje:”Wciornastka zwalcza także skutecznie naftalinowanie, które przeprowadza się w pomieszczeniu o temperaturze 27 stopni C, aby naftalina się nie krystalizowała. Naftalinę w łuskach odparowuje się w dawce 1 kg na 100 m sześciennych pomieszczenia, zabieg trwa 3 dni: po 2 tygodniach należy go powtórzyć”. Jest to sposób dla hurtowników.

3.  Do zapobiegania wciornastkom, wysuszone cebulki można opylić kredą lub wapnem hydratyzowanym (30 g na 1 kg cebulek).
Niektórzy nasi producenci zasypują cebulki wiórkami lub trocinami drzew iglastych z aromatem żywicy.Małe ilości można przechować w lodówkach.

Na cebulkach, które są przechowywane w temperaturze poniżej 10 °, przylżeńce pozostają nieaktywne. Ale nie wszyscy ogrodnicy amatorzy mogą zapewnić taką temperaturę przechowywania.
W takich przypadkach zaleca się zbudowanie w mieszkaniu przy zewnętrznej chłodnej ścianie małej szafki, z dala od grzejników.
Dopasować szafkę ciasno do ściany, bez tylnej ścianki – zamiast niej zimna ściana domu. Zewnętrzne ścianki od mieszkania wytapetować pianką lub styropianem. W szafce zorganizować półki, w celu  umieszczenia oznakowanych odmian mieczyków.  Temperaturę  należy  kontrolować termometrem.

Co najmniej raz na miesiąc, a najlepiej jeszcze częściej, cebulki powinny być sprawdzane w celu usunięcia chorych .

Mam nadzieję, że korzystając z tych wskazówek, nawet początkujący będzie mógł utrzymać cebulki mieczyków  w doskonałym stanie, a latem cieszyć się z ich pięknych  kwiatów  !

Jeśli macie inne sposoby pozbywania się wciornastków w czasie przechowywania prosimy o podanie tego do mnie na e.mail

lub w komentarzu.
Opracował:  Stanisław Smoleń <sąsiad>

Literatura: Barbara Grabowska „Mieczyki”
Tamara Lazarewicz    www.mirgladiolus.ru