Archiwum miesiąca styczeń 2012

Zalecenia na styczeń i luty. Film na YOU TUBE.

Autor: sasiad

23 stycznia 2012 >> Uncategorized

                     

Cebulki mieczyków kończą spoczynek bezwzględny który trwa od 2 do 3 miesiecy i rozpoczynają  okres spoczynku względnego, aż do czasu sadzenia.
Na głębokość spoczynku bezwzględnego cebul wpływa temperatura, wilgotność gleby oraz naświetlenie w ostatnim okresie uprawy. Wysokie temperatury przed wykopaniem i większa wilgotność gleby powoduje głębszy spoczynek.  Głębokość (długość) spoczynku zależy także od odmiany i wielkości cebul.   Odmiany wczesne kończą spoczynek wcześniej niż późne, a cebule większe szybciej od mniejszych i cebulek przybyszowych. Cebulki przybyszowe (dzieci) większe i z popękanymi łuskami okrywającymi też wcześniej kończę spoczynek bezwzględny.
Ponadto wahania temperatury w przechowalni również powodują przerwanie spoczynku.

Na zdjęciu odmiana BAMBINO 460 LM Adamowicz.

  W okresie spoczynku względnego obserwujemy powstawanie przy piętkach cebul guzków – zaczątków korzeni.  Duża wilgotność w pomieszczeniu powoduje wyrastanie korzeni, a przy braku wymiany powietrza do zagniwania korzonków i pojawiania się pleśni na cebulkach.

Kilka osób zapytuje się co w takim przypadku robić, aby nie stracić cebulek.
Odpowiadam:
– wyjąć  z wilgotnych pomieszczeń ( z lodówek też) cebulki.
–  z objawami początków pleśni najlepiej wypłukać w
roztworze wodnym nadmanganianu potasu (kupić w aptece)  w        stężeniu 2 tabletki na szklankę przegotowanej wody lub wielokrotności.
– można użyć 0,1  % roztwór Bioseptu 33 SL.
Po wypłukaniu wysuszyć cebulki na rozłożonym chłonącym papierze    toaletowym czy gazetowym.
Jeśli pleśń spotka się  sporadycznie – można usunąć ją pędzelkiem zamoczonym w spirytusie denaturowanym lub salicylowym.
Po wysuszeniu cebulki przechować w możliwie niskiej temperaturze w suchym z wymianą powietrza pomieszczeniu.
Cebulki chore najlepiej usunąć. W przypadku małych śladów chorobowych należy usunąć je chirurgicznie, a miejsca cięcia zdezynfekować spirytusem i wysuszyć do otrzymania twardej skorupy.
Literatura: B. Grabowska „Mieczyki”

Zapraszam na zakupy „Mieczyków kolekcjonerskich” – z mojej rodzinnej uprawy.

KATALOG MIECZYKÓW KOLEKCJONERSKICH 2011/2012

GALERIA MIECZYKÓW 2010/2011.

Zapraszam  Miłośników Mieczyków (i nie tylko) do obejrzenia mojego filmu na YOU TUBE   Gladiole Mieczyki kolekcja unikalnych odmian 2009    to moje pierwsze kolekcjonerskie.
Stanisław Smoleń <sąsiad>