Archiwum miesiąca styczeń 2017

Po sezonie mieczykowym 2016.

Autor: sasiad

24 stycznia 2017 >> Uncategorized

Ubiegły sezon był niekorzystny dla mieczyków. Niby wiosna była wczesna, ale sadzić cebule można było dopiero pod sam koniec kwietnia i w maju. Przy moich inwalidzkich ruchach (sadzenie na kolanach) zeszło mi prawie do końca maja. A potem przyszły gorące dni które sprzyjały masowemu nalotowi wciornastków (tripsów). Wiele osób, które u mnie kupowały cebulki,( ale nie tylko u mnie) pięknie rozwiniętymi kwiatami się nie szczyciły. Powód – brak zabiegów ochronnych, a szczególnie nie zaprawianie cebul przed sadzeniem. Ja też miałem inwazję wciornastków i musiałem z nimi „walczyć”. Dopiero podwojone stężenie Kohinora, czy Mospilanu do stężenia 0.2 % dawało efekty . W letnim skwarze tripsy rozmnażają się błyskawicznie i zabiegi należałoby wykonywać nawet co tydzień, ale na to trzeba sił.    Na foto zeszpecony kwiat przez wciornastki.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Upały i brak podlewania powodowały, że część kwiatostanów gorzej się rozwijała, mniejsze kwiaty i poparzone przylistki przy kwiatach, w dzień więdnięcie kwiatostanów.
Brak skuteczności środków ochrony należy tłumaczyć złą ich jakością . Czytałem o prowadzonych dochodzeniach w  sprawie słabego działania ŚOR (Środków Ochrony Roślin)
I tak kilka przyczyn składa się na niezbyt udany rok w uprawie mieczyków (gladioli).

       Od znajomych dowiedziałem się, że na portalach społecznościowych  niektórzy  niedoświadczeni w uprawie twierdzili, iż dostali chore cebulki (ode mnie też, ale i z Hipermarketów).

No cóż jak się czegoś nie wie to najlepiej znaleźć kogoś winnego.   W nawiązaniu do obecnej sytuacji politycznej w kraju.  „RYBA PSUJE SIĘ OD GŁOWY”  .

Cebule powinny być posadzone do niezainfekowanej gleby. Po innych roślinach i (mieczykach), zastosować co najmniej 3 letni płodozmian.   Bardzo ważne jest, aby nie stosować do nawożenia obornika i słabo rozłożonego kompostu (sprzyja rozwojowi chorób grzybowych i bakteryjnych).  Po oborniku należy odczekać najmniej 3 lata.

Wiele osób po nieudanych próbach  przestało sadzić te piękne królewskie kwiaty.  Wiem też , że dużo z nich powróciło do uprawy po zapoznaniu się z materiałami  o uprawie zawartymi w tym właśnie blogu.    Polecam  stary materiał (przewijanie stron)   https://www.gladiole.pl/?m=200912   .

      Do  czasu sadzenia cebul mieczyków mamy jeszcze około 3 miesiące, ale zamawiać cebulki już można  Liczy się kolejność złożonych zamówień.  Mam niewielkie ilości do odsprzedania, a część odmian już jest niedostępna.    Dostępne są tylko odmiany i wielkości z ceną w kratkach KATALOGU    https://docs.google.com/spreadsheets/d/1xPLjTd_FFgV7J6LUJ5Cek_OLB0a1NBCtSgRWZiIqCMo/edit#gid=0

Kilka moich perspektywicznych siewek.StS.MM.06.14

StS/MR/06.14/16d (511)

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Pozdrawiam Stanisław Smoleń