Archiwum miesiąca listopad 2017

Mieczyki – Gladiole 2017

Autor: sasiad

10 listopada 2017 >> Uncategorized

ROK 2017 u mnie należy do średnio, a nawet mniej udanych. Powodem było spóźnione sadzenie  wiosną  przez padające deszcze i zimno.  Po raz pierwszy  zasadnicze sadzenie zakończyłem  dopiero 7 – go czerwca.

Lato też nie należało do słonecznych,  przy kilkunastu dniach upalnych w lipcu i sierpniu.  Bywały kilkunastodniowe przerwy bez deszczu, ale po raz pierwszy nie podlewałem roślin (oprócz pomidorów).

Kwitnienie mieczyków było opóźnione ,  OLYMPUS DIGITAL CAMERAa cebulki większości odmian zamiast kwiatów dawały po dwie  do nawet  czterech cebulek zastępczych zmniejszając liczbę cebulek przybyszowych.  Większość kwiatów pojawiała się pod koniec sierpnia i we wrześniu, kiedy normalnie rozpoczyna się wykopywanie cebul.

Przez  spóźnione  i mniejsze kwitnienie nie wysłałem w tym roku moich kwiatów na międzynarodowe wystawy w Mysłowicach i Rybniku.

  Odnotowałem większe przyrosty cebul z powodu dużej ilości opadów w sierpniu  aż do października – kiedy wykopywałem cebulki.   To spowodowało, że trzeba było je wyciągać z przemoczonej gleby.  Zawitały na uprawę wciornastki, ale w niewielkiej ilości.  Przy deszczowej pogodzie pod koniec wegetacji zaatakowały choroby grzybowe, a do zwalczania stosowałem  POLYVERSUM WP  – dobre efekty, ale kilka procent cebul zostało zaatakowanych przez szarą pleśń i nie nadają się do dalszej uprawy.

Obecnie jestem w trakcie suszenia i czyszczenia cebul / bulw, a KATALOG do sprzedaży przewiduję zamieścić około początku grudnia.

Mam kilka siewek przewidzianych do rejestracji na 2018 rok – na foto StS.12.12   Będą również w sprzedaży, i zamieszczę je w katalogu.

Stanisław Smoleń.

Do rejestracji 2018

Do rejestracji 2018

StS.AM.24.08.13 (.225)

StS.AM.24.08.13 (.225)