Archiwum miesiąca luty 2012

Przyśpieszanie kwitnienia mieczyków – gladioli.

Autor: sasiad

10 lutego 2012 >> Uncategorized

 

Do wiosny jeszcze dość daleko, ale niektórym bardzo śpieszno by jak najszybciej zobaczyć kwiaty zakupionych mieczyków – gladioli. Ponadto cebulki zakończyły okres spoczynku bezwzględnego , a przechowywane w wilgotnych pomieszczeniach wypuszczają korzonki.

Aby mieć wcześniej kwiaty, a przy okazji zapobiec wyrastaniu korzeni w wilgotnych warunkach należy :

– od około połowy lutego i później przenieść duże i średnie cebulki do ciepłego pomieszczenia i ściągnąć łuski okrywające.

– w razie stwierdzenia przypadków pleśni, wykąpać cebulki jak podałem w artykule Zalecenia na styczeń i luty.

– cebulki ułożyć (odmianami) w ażurowych skrzynkach i umieścić je w temperaturze do max. 30 stopni C aż do czasu sadzenia.

– co tydzień spryskać cebulki przegotowaną ostudzoną wodą, aby za dużo nie wysychały.

W czasie takiego przechowywania będą z cebulki wyrastały pędy o długości do kilku centymetrów. Należy uważać aby ich nie utrącić. Wprawdzie z cebulki wyrośnie nowy pęd, ale ją osłabi i opóźni czas zakwitnięcia.

Jeśli ktoś dysponuje szklarnią, można podrośnięte w ten sposób cebulki wsadzić do doniczek, a po niebezpieczeństwie wystąpienia przymrozków wsadzić do gruntu, a trochę wcześniej do tunelu foliowego lub pod włókninę.

Ten sposób przyśpieszania daje możliwość otrzymania wcześniejszego kwitnienia co najmniej o dwa tygodnie, a w tunelu wcześniej. Należy jednak pamiętać, że mieczyki są roślinami wymagającymi dużego naświetlenia i w przypadku za wczesnego posadzenia w tunelu lub szklarni będą miały wyciągnięte pędy kwiatowe, albo w ogóle nie zakwitną, szczególnie przy wysokiej temperaturze.

Uwaga – do przyśpieszania w tunelach i szklarniach nie nadają się wszystkie odmiany. Nie należy przyspieszać cebulek na których stwierdzono osobniki lub larwy wciornastków. W takim przypadku przed przyśpieszaniem należy wyniszczyć szkodnika. Co zrobić jeśli w czasie składowania mieczyków znaleziono wciornastki .

 

Opracował Stanisław Smoleń <sąsiad>

Literatura: B. Grabowska „Mieczyki”

 

W mojej kolekcji mam jeszcze trochę nadwyżek cebulek do sprzedania

KATALOG MIECZYKÓW KOLEKCJONERSKICH 2011/2012

https://docs.google.com/spreadsheet/ccc?key=0AmGW9Iuhzar0dGxtLWdxNFFRRGVvT0NCUXhHeVVOZVE

GALERIA MIECZYKÓW 2010/2011.

Zapraszam na moje kolejne Filmy You Tube

Gladiole Mieczyki Kolekcjonerskie. Rok 2010. Film Nr 2.

X – XII Zawody Balonowe w Krośnie

i jeszcze  Piosenka o gladiolach.  wyszukana na You Tube.

Życzę przyjemnego czytania , oglądania filmów i wysłuchania piosenki w te mroźne lutowe dni.

Pozdrawiam Staszek