Archiwum miesiąca listopad 2010

PYTANIE o KOLORY CEBULEK MIECZYKÓW

Autor: sasiad

20 listopada 2010 >> Uncategorized

 

Pytanie  o KOLORY CEBULEK MIECZYKÓW
Od dłuższego czasu nurtuje mnie pytanie o nazwę jednej z odmian. Kwiaty tej odmiany są bordowe, duże raczej nr 5. Jest to na pewno stara odmiana gdyż uprawiał ją jeszcze mój ojciec, który otrzymał cebule od okolicznego rolnika. Cały czas sądziłem , że jest to OSKAR ale gdy ostatnio dokupiłem cebule tej odmiany okazało się , że cebulki maja zupełnie inny kolor. Te moje stare są całe czarne jak węgiel, a te dokupione to ciemny fiolet. Więc nie mam pewności czy to ta odmiana. Czy spotkał się Pan może z odmianą mieczyka o bordowych kwiatach z czarnym kolorem cebuli? A może to jednak OSKAR tylko dokupione cebule okazały się trefne?.
Jarosław Drost Chełmno

Panie Jarosławie – ja w mojej kolekcji posiadam (jeszcze) odmianę OSCAR , którą zakupiłem w 1981 roku na wiosnę  (a  13.12. nie było dobranocki). Cebulki mojej odmiany też mają czarny kolor, ale czy to ma związek z tą datą ? nie dociekałem – ha, ha haa.
Wydaje mi się, że kolor cebul jest też zależny od gleby i jej składu chemicznego. Po kolorze cebul poznawałem odmiany i ich kolor – wtedy odmian było niewiele. OSCAR wyróżniał się niesamowicie pod każdym względem.
Ja też dokupowałem w sklepach odmianę (w celu odnowienia materiału), która miała być Oscarem, ale ani razu mi się to nie udało – zakwitło coś innego. A jak jest u Pana ?
Jeśli z tych cebul wyszedł kwiat podobny i duży jak u starego OSCARA to jest dobrze. Przypuszczać można, że ktoś odnowił odmianę z nasion i dlatego cebulki mogą mieć trochę inny kolor ? , albo wyprodukowane w innych warunkach   glebowych czy klimatycznych.
Natomiast obecnie przy zastosowaniu różnych metod krzyżowania i hybrydyzacji cebulki  mają kolory zupełnie inne od ich kwiatów – zdecydowana większość jest kremowo-żółta, a kwiaty wychodzą fioletowe, czerwone, białe i tym podobnie.

Stanisław Smoleń

Suszenie i czyszczenie mieczyków c.d.

Autor: sasiad

3 listopada 2010 >> Uncategorized

Otrzymałem kilka mejli – co robić – moje cebulki pozieleniały w miejscu korzeni – po oczyszczeniu !
Odpowiadam – wyczyszczone cebule należy dobrze wysuszyć. Jeśli jest już sucha piętka i łuski należy je co najmniej kilka dni przetrzymać w cieple powyżej 20 stopni C., a potem do przechowalni. Przestrzegam przed przechowywaniem w torebkach i reklamówkach foliowych, to też powoduje pleśnienie a potem gnicie cebul. Najlepiej przechować w torebkach papierowych lub skrzynkach jak u mnie na zdjęciu lub podobnie. Niektórzy przechowują w trocinach, ale to nie jest wymagane.
Stanisław Smoleń