Archiwum miesiąca grudzień 2016

Katalog na sezon 2017.

Autor: sasiad

9 grudnia 2016 >> Uncategorized

Po bardzo mokrej jesieni kiedy z trudnościami wykopywało się cebulki mieczyków – gladioli  wreszcie mogę załączyć KATALOG  na kolejny sezon 2017.

    Jest kilkanaście nowości zamieszczonych w Katalogu, ale mam też jeszcze nowe nie  opublikowane z powodu ich rozmnażania i adaptacji do nowych warunków glebowych i nowego mikroklimatu ogrodu.

    Zamieszczam w nim po raz pierwszy moje siewki, których nie zamierzam rejestrować.  Ich wartości ozdobne i zdrowotne są bardzo dobre, nadają się na sprzedaż kwiatów ciętych.  Katalog będzie jeszcze aktualizowany o dodatkowe siewki do sprzedaży i NOWO ZAREJESTROWANE odmiany.

KATALOG mieczyków-gladioli na sezon 2017

StS/DM/03/13    (465)

StS/DM/03/13 (465) do rejestracji na 2017 r.

StS/MR//32/13   (441 - 443) Szkolna Miłość

StS/MR//32/13 (441 – 443) Szkolna Miłość   do rejestracji.

 

 

 

Kilka Nowości i proponowanych nowych odmian.

Stanisław Smoleń

Akwatoria Lata 15 Lazarewicz

Akwatoria Lata 15 Lazarewicz

 

Starożytna Magia 495 EM 12 Baranow

Starożytna Magia 495 EM 12 Baranow

 

Zalecenia na grudzień do marca.

Autor: sasiad

9 grudnia 2016 >> Uncategorized

Witam Miłośników Mieczyków po dłuższej przerwie.  

Tegoroczny sezon był niezbyt łaskawy dla mieczyków – gladioli.   Wiosna była niby wczesna, ale sadzenie  cebulek było opóźnione w dodatku z przerwami na padające deszcze.

Koniec czerwca i lipiec były upalne z dużym nalotem wciornastków.  Kto nie walczył z nimi miał niezbyt piękne kwiaty.  Ale takie sytuacje zdarzają się co kilka lat.

     Cebulki mieczyków powinny być już wysuszone i w przechowalni.  Należy do nich zaglądać co najmniej co 2 tygodnie i sprawdzać ich zdrowotność.   W przypadku  procesów gnilnych, należy cebulki wyrzucać, aby nie zakażały sąsiednich.    W przypadku podwyższonej wilgotności można zauważyć objawy sinej pleśni na łuskach, a szczególnie na piętkach cebul.

     Aby je uratować zalecam usunięcie pleśni za pomocą dostępnych narzędzi – pędzelki, dmuchawki, a najlepiej odkurzać z końcówką  szczotkową.   Następnie posmarować lub spryskać spirytusem salicylowym, denaturatem  lub namoczyć w nadmanganianie potasu 0,3 %.    Po przesuszeniu złożyć w przechowalni.

       W tym  roku w Czechach i na Słowacji obchodzono 50 lecie organizacji GLADIRIS  http://www.gladiris.cz/   której jestem członkiem.     Za moje osiągnięcia w uprawie i selekcji nowych POLSKICH odmian zostałem uhonorowany okolicznościowym medalem   z czego jestem bardzo dumny.   Jednocześnie Dziękuję władzom Gladiris za uznanie i Panu Piotrowi Wistubie  za pośrednictwo w Organizacji.

Stanisław Smoleń

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

OLYMPUS DIGITAL CAMERA