Zalecenia na grudzień do marca.

Autor: sasiad

9 grudnia 2016 >> Uncategorized

Witam Miłośników Mieczyków po dłuższej przerwie.  

Tegoroczny sezon był niezbyt łaskawy dla mieczyków – gladioli.   Wiosna była niby wczesna, ale sadzenie  cebulek było opóźnione w dodatku z przerwami na padające deszcze.

Koniec czerwca i lipiec były upalne z dużym nalotem wciornastków.  Kto nie walczył z nimi miał niezbyt piękne kwiaty.  Ale takie sytuacje zdarzają się co kilka lat.

     Cebulki mieczyków powinny być już wysuszone i w przechowalni.  Należy do nich zaglądać co najmniej co 2 tygodnie i sprawdzać ich zdrowotność.   W przypadku  procesów gnilnych, należy cebulki wyrzucać, aby nie zakażały sąsiednich.    W przypadku podwyższonej wilgotności można zauważyć objawy sinej pleśni na łuskach, a szczególnie na piętkach cebul.

     Aby je uratować zalecam usunięcie pleśni za pomocą dostępnych narzędzi – pędzelki, dmuchawki, a najlepiej odkurzać z końcówką  szczotkową.   Następnie posmarować lub spryskać spirytusem salicylowym, denaturatem  lub namoczyć w nadmanganianie potasu 0,3 %.    Po przesuszeniu złożyć w przechowalni.

       W tym  roku w Czechach i na Słowacji obchodzono 50 lecie organizacji GLADIRIS  http://www.gladiris.cz/   której jestem członkiem.     Za moje osiągnięcia w uprawie i selekcji nowych POLSKICH odmian zostałem uhonorowany okolicznościowym medalem   z czego jestem bardzo dumny.   Jednocześnie Dziękuję władzom Gladiris za uznanie i Panu Piotrowi Wistubie  za pośrednictwo w Organizacji.

Stanisław Smoleń

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

OLYMPUS DIGITAL CAMERA      

 

 

Ten wpis opublikowano dnia piątek, 9 grudnia 2016 o godz. 23:03 w kategorii Uncategorized. Możesz śledzić komentarze tego wpisu przy pomocy kanału RSS 2.0. Możesz zostawić komentarz lub wysłać sygnał trackback ze swojego bloga.

Zostaw odpowiedź

Musisz się zalogować aby móc komentować.