Archiwum miesiąca listopad 2012

Pytania początkujących.

Autor: sasiad

18 listopada 2012 >> Uncategorized

Napisała do mnie EWELINA –  „Wykopałam cebulki mieczyków, które posadziła moja mama, są już wysuszone i nie wiem co dalej z nimi zrobić, proszę o podpowiedź”.

ODPOWIEDŹ:

Takich osób, młodych ogrodniczek jest pewno więcej, więc odpowiedź będzie bardzo prosta – fotograficzna.

Tak mniej więcej powinny wyglądać wykopane i wysuszone cebulki. Na fotce cały klon: duża cebula zastępcza, cebulki przybyszowe i pozostałość obciętych korzeni wraz z piętką.

 

Teraz należy oderwać większe i średnie cebulki przybyszowe (do reprodukcji) i umieścić w pojemniku z resztą cebulek tej odmiany.

Chwytamy za korzenie i oddzielamy od cebuli wraz z piętką (powinno łatwo odejść) i pozostałymi maleńkimi cebulkami przbyszowymi. Następnie  odcinamy pozostałość pędu kwiatostanowego oraz zewnętrzne zabrudzone łuski – widok na fotce obok.  Teraz pozostało dosuszyć cebule, tak aby stwardniały piętki – kilka dni w ciepłym przewiewnym miejscu.

  Po  dosuszeniu cebulek układamy je do przechowania na okres zimowy. Ja przechowuję w skrzynkach jak na zdjęciu obok. Można też niewielkie ilości umieścić w torebkach papierowych, lub ze specjalnymi otworami torebkach foliowych. Niektórzy działkowicze przechowują w zużytych pończochach lub rajstopach, wybór w zależności od możliwości.

Przez okres zimowy przechowujemy w pomieszczeniu o stosunkowo niskiej temperaturze poniżej 10 stopni C.  Niewielkie ilości można przechować w lodówce – w miejscu na warzywa – tylko, aby nie było rodzinnych waśni !.   Więcej informacji proszę przeczytać we wcześniejszych  artykułach.

 

Na zdjęciu moja tegoroczna siewka z nasion. Doświadczonych miłośników mieczyków zachęcam do zbierania nasion i rozmnażania generatywnego – to też wielka przyjemność.

Do albumu zdjęć z 2010 roku dodałem kilkadziesiąt moich nowości w kolekcji i kilka powtórzonych poprzednich odmian

GALERIA MIECZYKÓW-GLADIOLI StS od 2010 roku

Na  KATALOG na 2012/2013 – proszę cierpliwie czekać  – jest w trakcie uzupełniania – można już zaglądać

 

KATALOG Mieczyki KOLEKCJONERSKIE na sezon 2012/2013

pozdrawiam  Stanisław Smoleń <sąsiad>

 

Informacja.

Autor: sasiad

16 listopada 2012 >> Uncategorized

Witam wszystkich miłośników mieczyków.

Zniecierpliwionych oczekujących na nowy KATALOG na sezon 2012/13 informuję, że kończę czyszczenie i dosuszanie cebulek – proszę jeszcze o cierpliwość max 2 tygodnie.

Kilka nowości, które będą dostępne w niewielkich ilościach :    Brylant

                        Dobre Rano

 

 

Jubileusz Petersburga

Błękitna Głębia

i wiele innych .

Odpowiem jednak na pytania zadawane mi mejlami czy też w komentarzach bloga w sprawach opieki nad cebulkami, a nie opisanych we wcześniejszych tematach.

Pozdrawiam Stanisław Smoleń <sąsiad>