Pytania początkujących.

Autor: sasiad

18 listopada 2012 >> Uncategorized

Napisała do mnie EWELINA –  „Wykopałam cebulki mieczyków, które posadziła moja mama, są już wysuszone i nie wiem co dalej z nimi zrobić, proszę o podpowiedź”.

ODPOWIEDŹ:

Takich osób, młodych ogrodniczek jest pewno więcej, więc odpowiedź będzie bardzo prosta – fotograficzna.

Tak mniej więcej powinny wyglądać wykopane i wysuszone cebulki. Na fotce cały klon: duża cebula zastępcza, cebulki przybyszowe i pozostałość obciętych korzeni wraz z piętką.

 

Teraz należy oderwać większe i średnie cebulki przybyszowe (do reprodukcji) i umieścić w pojemniku z resztą cebulek tej odmiany.

Chwytamy za korzenie i oddzielamy od cebuli wraz z piętką (powinno łatwo odejść) i pozostałymi maleńkimi cebulkami przbyszowymi. Następnie  odcinamy pozostałość pędu kwiatostanowego oraz zewnętrzne zabrudzone łuski – widok na fotce obok.  Teraz pozostało dosuszyć cebule, tak aby stwardniały piętki – kilka dni w ciepłym przewiewnym miejscu.

  Po  dosuszeniu cebulek układamy je do przechowania na okres zimowy. Ja przechowuję w skrzynkach jak na zdjęciu obok. Można też niewielkie ilości umieścić w torebkach papierowych, lub ze specjalnymi otworami torebkach foliowych. Niektórzy działkowicze przechowują w zużytych pończochach lub rajstopach, wybór w zależności od możliwości.

Przez okres zimowy przechowujemy w pomieszczeniu o stosunkowo niskiej temperaturze poniżej 10 stopni C.  Niewielkie ilości można przechować w lodówce – w miejscu na warzywa – tylko, aby nie było rodzinnych waśni !.   Więcej informacji proszę przeczytać we wcześniejszych  artykułach.

 

Na zdjęciu moja tegoroczna siewka z nasion. Doświadczonych miłośników mieczyków zachęcam do zbierania nasion i rozmnażania generatywnego – to też wielka przyjemność.

Do albumu zdjęć z 2010 roku dodałem kilkadziesiąt moich nowości w kolekcji i kilka powtórzonych poprzednich odmian

GALERIA MIECZYKÓW-GLADIOLI StS od 2010 roku

Na  KATALOG na 2012/2013 – proszę cierpliwie czekać  – jest w trakcie uzupełniania – można już zaglądać

 

KATALOG Mieczyki KOLEKCJONERSKIE na sezon 2012/2013

pozdrawiam  Stanisław Smoleń <sąsiad>

 

Ten wpis opublikowano dnia niedziela, 18 listopada 2012 o godz. 23:51 w kategorii Uncategorized. Możesz śledzić komentarze tego wpisu przy pomocy kanału RSS 2.0. Możesz zostawić komentarz lub wysłać sygnał trackback ze swojego bloga.
Jedna odpowiedź do wpisu “Pytania początkujących.”
christinkrysia napisał(a):
19 lutego 2013 o godz. 20:34

Staszku taka obrazkowa odpowiedź przyda się nie tylko początkującym ogrodnikom ale i tym starszym bo my czasami przez rutynę pewne sprawy robimy w pospiechu .
Nie na darmo mówią,że 1 zdjęcie to więcej niż 100 słów …
Takiego porządku jak pokazujesz na swych zdjęciach u mnie nie zobaczysz – różnorodność nasadzeń nie pozwala na poświęcenie większej uwagi jednej grupie ale staram się.
Pozdrawiam 🙂

Zostaw odpowiedź

Musisz się zalogować aby móc komentować.