Archiwum miesiąca luty 2019

POLSKIE odmiany mieczyków kolekcjonerskich.

Autor: sasiad

13 lutego 2019 >> Uncategorized

O dawna nie widziałem nowych polskich odmian mieczyków. Dawniej za czasów PRL zajmował się tym Instytut Sadownictwa i Kwiaciarstwa. Obecnie na ten temat nie mam informacji. Chciałbym nawiązać kontakt w sprawie nowych odmian.

Od kilkunastu lat uprawiam odmiany kolekcjonerskie – pierwsze zakupiłem na Litwie od Antanasa Markeviciusa oraz od członków czeskiego GLADIRIS.  Od kilku lat po wielu selekcjach wyhodowałem  odmiany mojego autorstwa.

Rok 2015

POLONEZ Pl.

POLONEZ Pl.

ZUZANNA 443 VE 15 Smoleń

ZUZANNA 443 VE 15 Smoleń

Stanisław Smoleń

Westchnienie

ITUSZKA 301/363 EM Smoleń 2015

ITUSZKA 301/363 EM Smoleń 2015

 

 

Ewa Bem

Są  to pierwsze, moje doświadczenia w tworzeniu nowych polskich odmian.

Praca mozolna – z nasiona uprawianego przez 5 – 6 lat.   Dużo łatwiejsze jest rozmnażanie z cebulek przybyszowych dzieci.

W roku 2016 nie było rejestru.

  Rok    2017.

ANNABELLA (465)

ANNABELLA (465) M 17 StS

Klaudia 365 EM 17 Smoleń

Klaudia 365 EM 17 Smoleń

Szkolna Miłość 433/443 M 17 Smoleń

Szkolna Miłość 433/443 M 17 Smoleń

Niedługo zamieszczę kolejne moje odmiany  rejestrowane w latach 1018.

Stanisław SMOLEŃ  <Sąsiad>

Zalecenia na luty i marzec.

Autor: sasiad

12 lutego 2019 >> Uncategorized

      W naszym kraju możemy zakupić i to w dużych ilościach cebulki mieczyków pochodzących i importu, a wyhodowanych (w większości) w cieplejszych stronach Europy, Afryki czy Azji.     Te cebulki w naszym klimacie dobre są do uprawy przyśpieszanej w szklarniach czy tunelach foliowych.  Posadzone w gruncie a nieprzystosowane do surowszego klimatu dają przeważnie marneP7150074 (Large) (WinCE) efekty ozdobne, a cebulki w większości nie przetrwają do następnego sezonu. Są to odmiany stare, ale stosunkowo dobrze rozmnażające się. Ich wartości dekoracyjne są mniejsze od odmian kolekcjonerskich, które zaczęły pojawiać się w małych ilościach w naszym kraju.

 Jeśli komukolwiek uda się dostać cebulki nowoczesnych odmian kolekcjonerskich trzeba je w miarę możliwości rozmnażać z cebulek przybyszowych (dzieci).  Foto Piero Pawlina IIPIERO PAWLINA II 405 M Łobaznow 79 P8270005 (Large)

     Jest to podstawa, byśmy mogli w jak największym stopniu zabezpieczyć zapotrzebowanie na te przepiękne, nowoczesne, egzotyczne, bardziej odporne na nasze warunki atmosferyczne i klimat kwiaty.

 

A teraz kilka uwag o pielęgnacji materiału nasadzeniowego W LUTYM I MARCU.

*     Jest miesiąc luty cebulki są w stanie spoczynku, należy do nich zaglądnąć i zobaczyć w jakim są stanie fizycznym.  Wszystkie z objawami chorób, nadpsute, nadgniłe należy usunąć, aby nie były źródłem zakażenia dla zdrowych.

*     Sprawdzić czy nie ma na nich wciornastka mieczykowca (Thrips), szczególnie gdy temperatura w przechowalni jest wyższa niż 10 stopni C.

*     O wciornastkach (Thrips) piszę prawie w każdym artykule, ponieważ jest to niebezpieczny szkodnik i w razie jego obecności są kłopoty w uzyskaniu pięknego kwitnienia. Pąki kwiatowe słabo się rozwijają, płatki są  zeszpecone z przebarwieniami i białymi kanalikami.

 Wiele osób przestało uprawiać mieczyki z tego powodu, a sami go zakupili razem z cebulkami, a nawet może przedostać się z cebuli jadalnej i innych kwiatów z importu. Tak więc należy zwracać szczególną uwagę przy czynieniu zakupów. Przed sadzeniem bulwocebul konieczne będzie wytępienie tego szkodnika.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Jeśli ktoś chce mieć wcześniej kwitnące mieczyki, może pod koniec lutego i w marcu  przystąpić do ściągania łusek okrywowych i w ażurowych skrzynkach umieścić w ciepłym pomieszczeniu. ABY NADTO NIE PRZESCHŁY NALEŻY CO JAKIŚ CZAS SPRYSKAĆ  przegotowaną woda.

     Stanisław Smoleń <sąsiad>