Zalecenia na luty i marzec.

Autor: sasiad

26 lutego 2016 >> Uncategorized

Z mojej kolekcji posiadam jeszcze trochę nadwyżki cebul mieczyków do sprzedania – można zobaczyć w Katalogu – dostępne są tylko z ceną w klatkach. https://docs.google.com/spreadsheets/d/1awOjzNc160k9fvvlvBMFmzXltfJ8k8ppZlkW-kciNDU/edit#gid=0

Zalecenia na luty i marzec -odnowienie materiału.

Luty się już kończy, słoneczko coraz wyżej , w powietrzu wyczuwa się przedwiośnie.

W naszym kraju możemy kupić (i to w dużych ilościach) cebulki mieczyków pochodzących z importu, wyhodowanych przeważnie w cieplejszych częściach Europy, w północnej  Afryce czy Azji Mniejszej.

Cebulki te w naszym klimacie mogą się nadawać do uprawy przyśpieszonej w szklarniach czy tunelach foliowych. Natomiast posadzone w gruncie, nieprzystosowane do surowszego klimatu dadzą przeważnie marne efekty ozdobne, a cebulki w większości nie przetrwają do następnego sezonu. Najczęściej są to odmiany stare, ale stosunkowo dobrze rozmnażające się. Ich wartości dekoracyjne są mniejsze od odmian kolekcjonerskich, które od kilku lat , w małych ilościach, zaczęły pojawiać się w naszym kraju.

Hodowla nowych odmian mieczyków w Polsce została zaniechana. Dobrze natomiast rozwija się u naszych sąsiadów – w Czechach, na Słowacji, Litwie, Łotwie, w Rosji i na Ukrainie. Stosunkowo łatwo jest zakupić najnowsze odmiany z krajów Unii Europejskiej. Natomiast zza kurtyny wschodniej jest to prawie niemożliwe (obostrzenia sanitarne oraz zakaz wwozu i wywozu).

       Ja od kilku lat też podjąłem się hodować nowe polskie odmiany. Zarejestrowałem  w  CZESKIM GLADIRIS  w 2015 r  –   5 odmian i mam w perspektywie jeszcze kilkadziesiąt. 

Jeśli komukolwiek uda się dostać cebulki nowych odmian kolekcjonerskich należy je w miarę możliwości rozmnażać z cebulek przybyszowych (dzieci). Jest to podstawa, byśmy mogli w jak największym stopniu zaspokoić zapotrzebowanie na te przepiękne, nowoczesne, egzotyczne, bardziej odporne na nasze warunki atmosferyczne i klimat kwiaty.

A teraz kilka uwag o pielęgnacji materiału nasadzeniowego.

* Jest  koniec  miesiąca lutego  – cebulki są w stanie spoczynku względnego.   Na piętkach cebulek na wczesnych odmianach mogą pojawiać się zaczątki korzeni.   Należy do nich systematycznie zaglądać i sprawdzać w jakim są stanie fizycznym. Te z objawami chorób, nadpsute, nadgniłe trzeba usunąć, aby nie były źródłem zakażenia dla zdrowych.

* Sprawdzić ,  czy nie ma na cebulkach objawów żerowania wciornastka mieczykowca, szczególnie gdy temperatura w przechowalni jest wyższa niż 10ºC. W przypadku stwierdzenia jego obecności starajmy się postąpić jak w niżej zamieszczonym opisie.

* O wciornastkach piszę prawie w każdym artykule, ponieważ jest to niebezpieczny szkodnik i w przypadku jego wystąpienia są kłopoty z kwitnieniem mieczyków. Wiem, że wiele osób przestało uprawiać te piękne kwiaty z jego powodu, choć sami go zakupywali (nieświadomie) wraz z cebulkami. Tak więc należy zwracać szczególną uwagę już przy zakupach.  Jeśli Wasze mieczyki rosły nieopodal cebuli jadalnej, jego obecność jest również prawdopodobna w mieczykach.

Stosowanie chemicznych i roślinnych środków do ochrony i kondycjonowania roślin przyczyni się do uzyskania wspaniałych kwiatów oraz plonu zdrowych roślin spożywczych własnej produkcji.

Co zrobić jeśli w czasie składowania mieczyków znaleziono wciornastki

Wciornastek jest najbardziej rozpowszechnionym i najbardziej podstępnym szkodnikiem mieczyków. Ten mały owad może spowodować znaczne szkody w cebulkach mieczyków w czasie przechowywania materiału nasadzeniowego.

Jak zabezpieczyć cebulki mieczyków, jeśli w czasie przechowywania wykryto wciornastki (Thrips)?

Jesienią, gdy temperatura spada wciornastki (przylżeńce) przemieszczają się do dolnej części roślin mieczyków, a następnie do cebulek. Hodowcy trudno jest je znaleźć, szczególnie gdy wejdą pod łuski okrywające cebulki.

Jeśli po oczyszczeniu nie zostało przeprowadzone zwalczanie tego szkodnika i sadzonki są przechowywane w temperaturze powyżej 10°C, przylżeńce zaczynają się uaktywniać – ssanie soczystej tkanki cebulek, które później przybierają ciemniejsze zabarwienie, pokryte lepką skorupą, a następnie mogą całkowicie wyschnąć .

Co zrobić, jeśli podczas przechowywania mieczyków wykryto wciornastki (Thrips)?

Mnie osobiście rzadko zdarzało się wykryć wciornastki w przechowalni, ale jeśli były to na odmianach, które te szkodniki uwielbiają.

W takim przypadku w mieszkaniu moczyłem w 0,5 % roztworze mydła potasowego przez około pół godziny, a później suszyłem. Przed sadzeniem powtórnie moczyłem w środku owadobójczym.   Najlepiej ACTELLIC.

Inne źródła polecają gazowanie cebulek.

1. Do szczelnego worka foliowego włożyć oznakowane odmiany cebulek (można w woreczkach z siatki, ostatecznie w zużyte pończochy itp.) oraz dodać kilka tabletek naftaliny, co kilka godzin poruszyć workiem. Wyjąć po stwierdzeniu wyginięcia intruza.

2. B. Grabowska proponuje:”Wciornastka zwalcza także skutecznie naftalinowanie, które przeprowadza się w pomieszczeniu o temperaturze 27ºC, aby naftalina się nie krystalizowała. Naftalinę w łuskach odparowuje się w dawce 1 kg na 100 m3 pomieszczenia, zabieg trwa 3 dni: po 2 tygodniach należy go powtórzyć”. Jest to sposób dla hurtowników.

3. Do zapobiegania wciornastkom, wysuszone cebulki można opylić kredą lub wapnem hydratyzowanym (30 g na 1 kg cebulek).

Niektórzy nasi producenci zasypują cebulki wiórkami lub trocinami drzew iglastych z aromatem żywicy. Małe ilości można przechować w lodówkach.

Na cebulkach, które są przechowywane w temperaturze mniej niż  10°C, przylżeńce pozostają nieaktywne. Ale nie wszyscy ogrodnicy amatorzy mogą zapewnić taką temperaturę przechowywania.  Najlepszym wyjściem  jest przechowanie w lodówce w części przeznaczonej na warzywa.

Co najmniej raz na miesiąc,  cebulki powinny być sprawdzane w celu usunięcia chorych.

Mam nadzieję, że korzystając z tych wskazówek, nawet początkujący będzie mógł utrzymać cebulki mieczyków w doskonałym stanie, a latem cieszyć się z ich pięknych kwiatów!

Jeśli znacie inne sposoby pozbywania się wciornastków w czasie przechowywania prosimy o kontakt na e–mail lub w komentarzu.

Moje wyróżnienie z Wystaw kwiatów lata w 2015 r. 

Stanisław Smoleń  (sąsiad)

Ten wpis opublikowano dnia piątek, 26 lutego 2016 o godz. 00:09 w kategorii Uncategorized. Możesz śledzić komentarze tego wpisu przy pomocy kanału RSS 2.0. Możesz zostawić komentarz lub wysłać sygnał trackback ze swojego bloga.

Zostaw odpowiedź

Musisz się zalogować aby móc komentować.