Sprzedaż cebulek i zalecenia na luty i marzec.

Autor: sasiad

2 lutego 2015 >> Uncategorized

        Od kilku lat mam w sprzedaży cebulki mieczyków – gladioli odmian kolekcjonerskich  , jakich nie można kupić w sklepach zaopatrzenia ogrodniczego.

Mój KATALOG  wraz z linkami do zdjęć odmian.

https://docs.google.com/spreadsheets/d/1awOjzNc160k9fvvlvBMFmzXltfJ8k8ppZlkW-kciNDU/edit#gid=0

oraz Filmiki na YouTube  do Katalogu.

http://youtu.be/DTtcrimAzRo      Kolory Białe do różowych  Film Nr 1.

http://youtu.be/gK4dRhWGWnE   Kolory od czerwonych do brązowych, odymionych i mało-kwiatowe.

Część odmian już została zarezerwowana (puste kratki w katalogu) . Mam dużo pięknych odmian , ale małe ilości.  Mam kilka odmian, -po kilkadziesiąt sztuk, to te, których kwiaty w niewielkich ilościach sprzedaję.   Odmian dostępnych w sklepach nie uprawiam.

Mieczyki  – cebulki znajdują się w stanie odpoczynku  bezwzględnego. Chociaż zaglądając do przechowalni  dzisiaj zauważyłem na najwcześniejszych odmianach zaczątki korzeni (małe guzki) .  Świadczy to że są gotowe do wzrostu w sprzyjających warunkach. Na przykład można by je było posadzić w szklarni  czy dla przyśpieszenia kwitnienia do dużych doniczek. Jednak nie ma potrzeby się śpieszyć.

       Jest to ważny moment dla przechowujących w wilgotnych warunkach. Teraz należy częściej zaglądać do przechowalni i sprawdzać czy przypadkiem nie wyrastają przy piętkach korzenie.  Oznaczałoby to , że mają za wilgotno i należy je umieścić w suchym pomieszczeniu. Może to być temperatura wyższa niż wcześniej zalecana poniżej 10 stopni.  Jednak po przesuszeniu lepiej je przenieść do temperatury niższej.   Przy okazji sprawdzamy czy nie ma żywych form wciornastków.   Jeżeli stwierdzicie ich obecność należy je wytępić  , najlepiej przed sadzeniem  mocząc w roztworze ACTELLIC 500 EC  w stężeniu  0,1 %  przez 1 godzinę.

       O szczegółach zabiegów przed sadzeniem napiszę później. Ale można wcześniej zaopatrzyć się w środki ochrony roślin (ŚOR).

ACTELLIC jest zarejestrowany do zwalczania wołka zbożowego i powinien być dostępny w sklepach z ŚOR .  W dawniejszych Programach ochrony był zalecany do zwalczania wciornastka  na mieczykach – więc stosować go można.

    Ze środków chemicznych do zwalczania chorób grzybowych radzę zaopatrzyć się w KAPTAN 50 WP, oraz TOPSIN .  Zaleca się stosować do zaprawiania przed sadzeniem również mieszankę tych środków.

 

            Ja osobiście  ze względu na starszy  wiek (emeryt)  do zaprawiania na choroby grzybowe wolę stosować ekologiczny środek o nazwie BETA-CHIKOL  – do kupienia na ALLEGRO   lub  w   http://www.ekologiawogrodzie.pl/.    W dodatku jest to stymulator wzrostu i odporności roślin.

            Proszę Miłośników Mieczyków – wszystkich uprawiających o zadawanie pytań w KOMENTARZACH.   Wiem, że część działkowiczów i posiadających własne ogródki odstąpiła od ich uprawy ze względu na niepowodzenia, a najwięcej przez wciornastka (nie otwierające się kwiaty) . Piękności mieczyków, podobnie jak miłości nic nie pokona 🙂

            Są pewne utrudnienia z logowaniem się do blaga –  pobierających Subskrypcje.    Został zainstalowany program zabezpieczający przed  automatycznymi spamerami ( bywało ich bardzo dużo). Proszę o wyrozumiałość.

Stanisław Smoleń   (StS)  <sąsiad>

Ten wpis opublikowano dnia poniedziałek, 2 lutego 2015 o godz. 23:04 w kategorii Uncategorized. Możesz śledzić komentarze tego wpisu przy pomocy kanału RSS 2.0. Możesz zostawić komentarz lub wysłać sygnał trackback ze swojego bloga.

Zostaw odpowiedź

Musisz się zalogować aby móc komentować.