Poradnik uprawy mieczyków w skrócie.

Autor: sasiad

16 kwietnia 2013 >> Uncategorized

W związku ze zbliżającym się terminem sadzenia mieczyków podaję uaktualnione dane o środkach ochrony roślin.
Poradnik uprawy mieczyków w skrócie.

1. Termin sadzenia . W naszych polskich warunkach mieczyki w gruncie sadzimy od około połowy kwietnia do końca maja. Sadzenie można rozpocząć kiedy temperatura gleby przekroczy 10 stopni C na głębokości około 10 cm.
2. Do sadzenia najlepsza jest gleba o pH 5,5 – 6,5 . Gleby kwaśne należy jesienią wapnować. Rośliny wymagają stanowisk słonecznych, i możliwie osłoniętych od wiatru.

3. Przygotowanie do sadzenia. Z cebulek ściągamy łuski okrywowe (koszulki), oraz przystępujemy do zaprawiania środkami ochrony roślin:
a)- owadobójczymi w celu wyniszczenia i zapobiegania wystąpieniu  wciornastka mieczykowa, i innych szkodników glebowych, stosując Actellic 500 EC – 0,1 %. Moczyć w roztworze przez 30 min do 1 godziny w zależności od stężenia podanego w instrukcji przed zastosowaniem środków grzybobójczych. Nie zniszczenie wciornastka jest powodem nieotwierania się pąków kwiatowych lub zeszpecenie kwiatów.
b)- grzybobójczymi np. Kaptanem zawiesinowym 50WP 0,5 – 1 %  ,  Topsinem M 500 SC 0.7%  lub mieszanką tych środków. Lub Topsin M 500 SC ),7% plus Dithane NeoTec 75 WG 0,5 % .Można też zastosować zaprawy nasienne zalecane do zaprawiania roślin cebulowych oraz ze starych zapasów  Biochikol-K AL lub Biochikol-20PC (wg. instrukcji).

Dla działkowców – niewielkie ilości moczymy w spirytusie denaturowanym nie rozcieńczonym lub 0,1-0,5 % roztworze nadmanganianu potasu (Kalii permanganas) przez 20 minut do 1 godziny  (proponuję 10 tabletek na 1 litr przegotowanej wody)   lub Biosept 33 SL 0.1 % przez 30 minut.

4. Sadzenie. Po zaprawieniu cebule przesuszyć powierzchownie i sadzić ( duże) na głębokość około 10 – 12 cm. aby się kwiaty nie pokładały, mniejsze troszkę płycej .

W czasie wegetacji w przypadku stwierdzenia chorób grzybowych, szczególnie po długotrwałych deszczach opryskujemy przemiennie preparatami zalecanymi do zaprawiania. Prowadzący sprzedaż Środków Ochrony Roślin (SOR) informują o możliwości nabycia zalecanych i dostępnych aktualnie SOR. Na wciornastka Bi 58 Nowy 400 EC, Confidor 200 SL 0.08 %, Alfazot 025 EC.

5. Nawożenie. Na glebę przed sadzeniem należy wysiać nawozy mineralne – najlepiej Azofoskę i głęboko wymieszać. Pogłównie gdy mieczyki mają 3 – 4 liści zasilamy saletrą wapniową lub amonową i spulchniamy glebę. Powtórnie zasilamy Azofoską przed kłoszeniem  w połączeniu ze spulchnianiem. Zasilanie azotem w czasie kłoszenia powoduje (esowate) zaginanie kwiatostanów.  Wskazane również kilkakrotne zasilanie dolistne np. florowitem.

W czasie suszy należy podlewać,  szczególnie przed i w czasie kwitnienia. Od sierpnia nie stosować nawozów z zawartością azotu.

Mieczyki uprawia się przeważnie na kwiat cięty. W tym przypadku kłosy wycina się kiedy rozwija się pierwszy pąk kwiatowy. Nóż (narzędzie) przy wycinaniu kolejnych kwiatów należy wyczyścić z soku, aby przypadkiem nie przenosić chorób na następne rośliny.

W przypadku zapytań, proszę o pisanie komentarzy w moim blogu  https://www.gladiole.pl   lub na e.mail stanislaw.smolen@gmail.com

Opracował Stanisław Smoleń (sąsiad) – uaktualniony 11.04.2013.

Ten wpis opublikowano dnia wtorek, 16 kwietnia 2013 o godz. 23:59 w kategorii Uncategorized. Możesz śledzić komentarze tego wpisu przy pomocy kanału RSS 2.0. Możesz zostawić komentarz lub wysłać sygnał trackback ze swojego bloga.

Zostaw odpowiedź

Musisz się zalogować aby móc komentować.