Czyszczenie cebul mieczyków. Odpowiedź na pytania.

Autor: sasiad

23 października 2011 >> Uncategorized

Witam po przerwie na wykopywanie mieczyków.
W poprzednim temacie zasygnalizowałem czas wykopków cebul mieczyków. Jeśli jeszcze ktoś nie wykopał, to informuję, że jest to już termin ostateczny.
Wykopane i wysuszone mieczyki należy oczyścić  – to znaczy oddzielić łatwo odchodzący system korzeniowy od nowo wyrosłej cebuli zastępczej, wybrać większe cebulki przybyszowe (dzieci) do nasadzenia wiosennego.
Z cebuli zastępczej należy ściągnąć tylko wierzchnią zabrudzoną łuskę okrywową.
Po tej operacji cebule należy dosuszyć, aby wszystkie łuski okrywowe wyschły i stwardniała piętka cebuli. Najlepiej i najszybciej dosuszanie wykonać w temperaturze około 25 – 30 stopni C.

PYTANIA.

Witaj STANISŁAWIE! pochwalę się, że wykopałem już moje gladiole,  tylko jeszcze jeden rośnie bo jeszcze kwitnie,  ma jeszcze chyba pięć kwiatów. Cebulki wykopane są dorodne nawet całkiem okazale, około 50% cebulek mi przybyło wydaje mi się że całkiem nieźle tylko dwie cebulki które wykopałem są takie nie wydarzone – środek cebulki z liśćmi wyrastającymi był tak trochę nadgniły. Będę obserwował  co się będzie z nimi działo.  A CO TY BYŚ MI PORADZIŁ? Pochwal się jeśli możesz swoimi plonami,  może będą  jakieś nowe odmiany? POZDRAWIAM Sławek z Rabienia..

Otrzymałem do poprzedniego tematu taki komentarz wraz z pytaniami.
ODPOWIADAM:
Sławku, ja też wykopałem swoje cebulki ponad tydzień temu, jeszcze przed przymrozkami (oczywiście miałem pomocników).  Pozostawiłem tylko moją tegoroczną siewkę, która wypuściła kwiatostan, ale mróz nie dał zakwitnąć. W tym roku zakwitły mi dwie siewki bezpośrednio z nasion oraz ponad 50 siewek ubiegłorocznych, z czego ponad 20 pozostawiłem do dalszej selekcji. jest kilka dobrze zapowiadających się. Ponadto zebrałem dużo nasion z tegorocznych zapyleń na nowoczesnych odmianach. Część z tych nasion będę mógł odsprzedać,  jeśli ktoś załapie bakcyla by wyselekcjonować nowe odmiany.
Jeśli chodzi o te nadgniłe  cebulki wraz z liśćmi, to najlepiej je zakopać głęboko do ziemi, aby choroba się nie rozprzestrzeniała.  One w przechowalni się zmumifikują i też trzeba będzie je wyrzucić.
A PLON  w tym roku – po dość mokrym lecie i suchej jesieni jest dobry, a przede wszystkim zdrowe cebule.
W tym sezonie posadziłem ponad 50 nowych odmian w większości z Rosji i Ukrainy. Część zdjęć już zamieściłem w Albumie PICASA – dołożyłem do MIECZYKI 2010.  Pozostałe będę sukcesywnie zamieszczał po zakończeniu czyszczenia i przygotowaniu nowego KATALOGU 2011/2012
Stanisław Smoleń

Na zdjęciu odmiana Fantastyczny Świat  (Skazocznyj Mir) 457 M 03  KIKTIEW.

Ten wpis opublikowano dnia niedziela, 23 października 2011 o godz. 23:56 w kategorii Uncategorized. Możesz śledzić komentarze tego wpisu przy pomocy kanału RSS 2.0. Możesz zostawić komentarz lub wysłać sygnał trackback ze swojego bloga.
komentarze 2 do wpisu “Czyszczenie cebul mieczyków. Odpowiedź na pytania.”

I found the information on this blog useful.
Znalazłam użyteczne informacje na tym blogu .

Późno dotarła do mnie wiadomość o e.mejlu! Dziękuję za uznanie. Chcę jeszcze pomagać początkującym !

Zostaw odpowiedź

Musisz się zalogować aby móc komentować.