Szara Pleśń

Autor: sasiad

9 września 2010 >> Uncategorized

Zbliża się powoli jesień a zarazem mamy coraz więcej chłodnej  i wilgotnej pogody.  To jest okres kiedy należy mieczyki chronić przed chorobami grzybowymi, a szczególnie roślinom zagraża  SZARA PLEŚŃ (Borytis gladiolorum)

Moja kolekcja rośnie dobrze chociaż z kilkoma odmianami z importu występują problemy z aklimatyzacją.   Kilka odmian z importu jeszcze nie pokazało swoich kwiatów (z cebulek przybyszowych). A to co wykwitło można zobaczyć na   http://picasaweb.google.pl/stanislaw.smolen/MIECZYKI2010# .  Pomimo otrzymywanych już zamówień kilkadziesiąt odmian nie będzie dostępnych w sprzedaży gdyż są to nowo-otrzymane odmiany w niewielkich ilościach z importu.

S Z A R A      P L E Ś Ń
Pierwsze objawy zaatakowania roślin widoczne są na liściach.
Patogen w postaci  mikroskopijnych grzybów jest wszechobecny i może utrzymywać się w glebie przez długi czas. Rozwija się  kiedy temperatura spadnie poniżej 18 ° Celsjusza. Taka pogoda występuje zwykle w drugiej połowie lata.
Spory rozwijają się na resztkach roślinnych, a następnie przenoszone są przez wiatr na bardzo dalekie odległości. Zarodniki kiełkują na mokrych liściach zarażając  rośliny.
Na liściach widoczne są  jasnobrązowe, brązowe lub szare okrągłe lub owalne plamy, czasami otoczone ciemniejszą obwódką.

Choroba  szybko się rozwija , a liście i łodygi gniją.  Choroba następnie przemieszcza się z liści do cebulek. Większość zakażeń cebulek przechodzi przez ucięty pęd kwiatostanowy. Objawy najczęściej obserwuje się w czasie oczyszczania cebulek i w przechowalni. Następuje brązowienie wiązek  przewodzących wewnątrz cebuli, potem rozszerza się promieniście wewnątrz tkanki spichrzowej. Często, po wysuszeniu cebulka ma otwór od podstawy do środka pnia.   Porażone cebulki należy usunąć aby nie gniły podczas przechowywania.

Rozprzestrzenianiu się tej choroby przyczynia się również  sadzenie mieczyków do mokrej i zimnej gleby.

ZAPOBIEGANIE.
W czasie wegetacji rozpocząć systematyczną ochronę opryskując rośliny na przemian następującymi fungicydami:  BRAWO 500 SC, Dithane Neo Tec 75 WG, EUPAREN 50 WP, Kaptan zaw. 50 WP, TELDOR 500 SC.  Na działkach można wykorzystać  BIOSEPT 33 SL.

Opracował: Stanisław Smoleń  <sąsiad>  przy współpracy z  „OLIGĄ”

Literatura:
Mieczyki  – B. Grabowska  wyd II 1978 r.
Ochrona ozdobnych roślin cebulowych  PLANTPRESS, 1995r.

Ten wpis opublikowano dnia czwartek, 9 września 2010 o godz. 15:18 w kategorii Uncategorized. Możesz śledzić komentarze tego wpisu przy pomocy kanału RSS 2.0. Możesz zostawić komentarz lub wysłać sygnał trackback ze swojego bloga.
komentarzy 7 do wpisu “Szara Pleśń”

Super 🙂

У вас можно статьи копировать ?

It is possible to copy articles from you?
Tłumaczenie:Można skopiować artykuł? – Możliwe jest kopiowanie artykułów od ciebie?

Jeżeli nie możesz skopiować napisz do mnie na e.mail.
Если вы не можете копировать, напишите мне на e.mail.
stanislaw.smolen@gmail.com – wyślę Wam co potrzebujecie. Я пришлю вам, что вам нужно.

С Новым Годом Вас !
Пусть принесет удачи и счастья !!!
Szczęśliwego Nowego Roku dla Ciebie! Niech przyniesie powodzenie i szczęście!

Ваш сайт http://www.gladiole.pl просто супер ! thanks !

Pisze Pan że: „Odcinamy korzenie i pozostałości starej cebulki co powoduje szybsze wysuszenie cebul.” Czy jednak korzenie i stara cebula nie mają wpływu na proces zasychania?

Stara cebulka mateczna oraz korzenie swoją rolę już spełniły. Nie odcięte korzenie przedłużają proces suszenia, a w przypadku braku wymiany powietrza (przewiewu) powodują pleśnienie (siną pleśń).
Pozdrawiam P. Piotra i zapraszam do komentowania innych informacji o uprawie mieczyków.
Moje tegoroczne już wykopane ! teraz czyszczenie i dosuszanie, Katalog powinien być w grudniu.

Zostaw odpowiedź

Musisz się zalogować aby móc komentować.