Zalecenia na luty i marzec.

Autor: sasiad

4 lutego 2010 >> Uncategorized

W naszym kraju możemy zakupić i to w dużych ilościach cebulki mieczyków pochodzących i importu, a wyhodowanych w większości w cieplejszych stronach Europy, Afryki czy Azji Mniejszej.
Te cebulki w naszym klimacie dobre są do uprawy przyśpieszonej w szklarniach czy tunelach foliowych.  Posadzone w gruncie a nieprzystosowane do surowszego klimatu dają przeważnie marne efekty ozdobne, a cebulki w większości nie przetrwają do następnego sezonu. Przeważnie są to odmiany stare, ale stosunkowo dobrze rozmnażające się. Ich wartości dekoracyjne są mniejsze od odmian kolekcjonerskich, które zaczęły pojawiać się w małych ilościach w naszym kraju.

W Polsce  została zaniechana hodowla nowych odmian mieczyków. Natomiast dobrze rozwija się u naszych sąsiadów w Czechach, Słowacji, Litwie, Łotwie, Rosji i Ukrainie.  Stosunkowo łatwo jest zakupić nowoczesne odmiany z krajów Unii Europejskiej. Natomiast zza kurtyny wschodniej jest to prawie niemożliwe (obostrzenia sanitarne i zakaz wwozu i wywozu).
Jeśli komukolwiek uda się dostać cebulki nowoczesnych odmian kolekcjonerskich trzeba je w miarę możliwości rozmnażać z cebulek przybyszowych (dzieci).
Jest to podstawa, byśmy mogli w jak największym stopniu zabezpieczyć zapotrzebowanie na te przepiękne, nowoczesne, egzotyczne, bardziej odporne na nasze warunki atmosferyczne i klimat kwiaty.

A teraz kilka uwag o pielęgnacji materiału nasadzeniowego.

*     Jest miesiąc luty cebulki są w stanie spoczynku, należy do nich zaglądnąć i zobaczyć w jakim są stanie fizycznym.  Wszystkie z objawami chorób, nadpsute, nadgniłe należy usunąć, aby nie były źródłem zakażenia dla zdrowych.
*     Sprawdzić czy nie ma na nich wciornastka mieczykowca, szczególnie gdy temperatura w przechowalni jest wyższa niż 10 stopni C.   W przypadku stwierdzenia ich obecności starajmy się postąpić jak w artykule poprzednim o zwalczaniu w razie wykrycia wciornastka w przechowalni.
*     O wciornastkach piszę prawie w każdym artykule, ponieważ jest to niebezpieczny szkodnik i w razie jego obecności są kłopoty w otrzymaniu pięknego kwitnienia. Wiem, że wiele osób przestało uprawiać mieczyki z jego powodu, a sami go zakupywali razem z cebulkami. Tak więc należy zwracać szczególną uwagę przy czynieniu zakupów.

Mam nadzieję, że tegoroczna ostra zima spowoduje wyginięcie wielu szkodników, a powiedzenie, że „Bez oprysku i wytrysku nic się nie urodzi” przestanie być aktualne przynajmniej w sprawie kwiatów, owoców i warzyw.
Natomiast stosowanie roślinnych środków do ochrony  i kondycjonowania roślin przyczyni się do uzyskania wspaniałych kwiatów oraz plonu zdrowych roślin spożywczych własnej produkcji. Roślinne środki ochrony
Stanisław Smoleń <sąsiad>

Ten wpis opublikowano dnia czwartek, 4 lutego 2010 o godz. 11:19 w kategorii Uncategorized. Możesz śledzić komentarze tego wpisu przy pomocy kanału RSS 2.0. Możesz zostawić komentarz lub wysłać sygnał trackback ze swojego bloga.

Zostaw odpowiedź

Musisz się zalogować aby móc komentować.