Jak stworzyć kolekcję mieczyków.

Autor: sasiad

19 stycznia 2010 >> Uncategorized

Kolekcjonowanie odmian mieczyków, podobnie jak każde tego typu hobby, jest bardzo interesującym i ekscytującym zajęciem. Początkujący ogrodnicy zwykle pierwsze kroki w zakresie uprawy mieczyków stawiają losowo, kupują cebulki w sklepie, na bazarze lub otrzymują w prezencie od przyjaciół. Dopiero latem, kiedy zobaczą piękne kwiaty i podziw w oczach sąsiadów czy krewnych, zakochują się w mieczykach. Wtedy właśnie rozpoczyna się szukanie innych kolorów, kształtów kwiatka, struktury wytrzymałej na deszcz i wiatr, wprowadzania kolejnych, egzotycznych odmian. Nagle chcemy mieć kilkanaście, a nawet kilkadziesiąt odmian mieczyków o przeróżnych barwach i kształtach.

Tworzenie kolekcji mieczyków jest uzależnione do klimatu w danym regionie oraz mikroklimatu ogrodu, a jednocześnie od upodobań uprawiających.
Czasami, początkowo bardzo piękne kwiaty, tracą swoje walory ozdobne, gorzej się rozwijają i słabiej kwitną, mimo bardzo dobrej opieki. Natomiast inne rosną dorodne i piękne.Taki problem może wystąpić ze względu na właściwości mikroklimatu ogrodu, skład gleby, czy nawożenie.

Przed rozpoczęciem kolekcjonowania spróbujmy więc zdobyć jak najwięcej informacji o tych wspaniałych kwiatach, poznać klasyfikację, podstawowe wymagania odmian, technikę upraw rolniczych oraz metod zwalczania chorób i szkodników. Aby ostatecznie stwierdzić, czy odmiana nadaje się do naszej kolekcji, należy obserwować ją przez co najmniej 3 sezony, a dopiero potem dokonać ostatecznej konkluzji – przechowywać ją w mojej kolekcji, czy nie. Swoje obserwacje najlepiej zapisywać w specjalnym do tego celu zeszycie, by w przyszłości sięgnąć do notatek i zaktualizować je.

Pamiętajmy o zapisywaniu nazwy i numeru międzynarodowego kodu oraz daty posadzenia, daty zakwitnięcia i sprawdzeniu zgodności naszych danych z zapisem w kodzie. Jest to potrzebne przy planowaniu kwitnienia w określonym czasie. Pomimo zawartego w kodzie terminu, może on ulec zmianie ze względu na aklimatyzację rośliny do obecnych warunków. Odmiana wyhodowana w Europie południowej lub Afryce północnej – w Polsce zmieni termin kwitnienia ze względu na inne warunki atmosferyczne i klimat.

Klasyfikację dobrze jest utrwalić sobie w pamięci, ale z powodzeniem można ją skopiować lub zapisać w zeszycie.

Dobrze też zapisywać uwagi o zdrowotności odmiany i jej krótki opis. Po stwierdzeniu dobrej kondycji odmiany możemy przystąpić do jej rozmnażania lub dokupywania kolejnych cebul.

Przy tworzeniu kolekcji bardzo ważne jest przestrzeganie czystości odmianowej – należy zwrócić uwagę przy sadzeniu i zbiorach, aby nie pomylić odmian. Odpowiednio posadzone cebulki i zapisany w notatkach szczegółowy plan nasadzeń pomoże nam nawet w przypadku zaginięcia znaczników z grządki.
Dokładne wyliczenie dni od posadzenia do zakwitnięcia pozwoli ustalić priorytet do wykopywania poszczególnych odmian (w kolejności wykwitania). Umożliwi nam to zachowanie czystości odmianowej oraz sukcesywne czyszczenie i suszenie cebulek do przechowywania.

Podczas wykopywania cebul powinno się starannie wybierać cebulki przybyszowe (dzieci) z ziemi, aby po ciepłej zimie nie kiełkowały na wiosnę.
Jeżeli kolekcja nie jest zbyt duża, cebulki po zbiorach można wygodnie przechowywać w foliowych, perforowanych lub cienkich, bawełnianych czy też papierowych torebkach. Każdą odmianę należy opisać wskazując nazwę i kod na zewnątrz i dodatkowo karteczkę do środka torebki.

Cebule dobrze wysuszone przed przechowaniem, odpowiednio zapakowane i oznakowane, dają gwarancję dobrego przetrwania okresu spoczynku, dobrej zdrowotności i kondycji w przyszłym sezonie.
Zakupując po kilka nowo wyselekcjonowanych odmian będziemy stawać się właścicielami pięknej kolekcji mieczyków, którą będziemy się rozkoszować w czasie kwitnienia.

Opracował: Stanisław Smoleń <sąsiad>
Korekta:     Iwona Jakubowska <iwonaceae>

Część informacji wyczytałem w „Mir Gladiolusów”
Tamary Lazarewicz
ŚWIAT MIECZYKÓW

Ten wpis opublikowano dnia wtorek, 19 stycznia 2010 o godz. 23:00 w kategorii Uncategorized. Możesz śledzić komentarze tego wpisu przy pomocy kanału RSS 2.0. Możesz zostawić komentarz lub wysłać sygnał trackback ze swojego bloga.

Zostaw odpowiedź

Musisz się zalogować aby móc komentować.