Archiwum dnia 23 kwietnia 2019

O uprawie mieczyków – materiał wznowiony , poprawiony.

Autor: sasiad

23 kwietnia 2019 >> Uncategorized

W polskich warunkach rozpoczynamy sadzenie kiedy gleba na głębokości 10 cm ogrzeje się do temperatury około 10ºC (w przypadku usunięcia łusek okrywowych). 

Warunki sadzenia mieczyków z roku na rok są inne.  Średnio wypada to w zależności od pogody w połowie kwietnia do końca maja.  Można nawet opóźnić sadzenie do połowy czerwca na kwitnienie  we wrześniu.

Optymalna szerokość zagonu do sadzenia mieczyków to 1 – 1,2 m.

Głębokość sadzenia zależy od wielkości cebulek mieczyków i struktury gleby. Jeżeli gleba jest lekka, dobrze uprawiona, cebulki zwykle sadzi się na głębokość równą trzem wymiarom średnicy cebulek. Średnio, duże bulwy sadzimy na głębokość około 15 cm, a mniejsze do głębokości 10 cm. Od wielkości bulw zależy odstęp pomiędzy roślinami. Największą odległości 15 cm zastosuje się dla cebul dużych, a dla małych 7 – 8 cm; odległość między rzędami wynosi 25 – 30 cm. Jeśli gleba jest cięższa, gliniasta, to lepiej nieznacznie zmniejszyć głębokości sadzenia. Jeżeli w niektórych stronach Polski pomimo głębokiego sadzenia mieczyków pędy kwiatowe się pokładają to należy sadzić je jeszcze głębiej niż standardowo. Takie przypadki zdarzają się na glebach lekkich oraz w przypadku nie wycinania kwiatostanów. Bardzo duże kwiatostany pod wpływem własnego ciężaru mogą się pokładać, szczególnie po deszczu – wtedy należy wstawić paliki lub wiązać z sąsiednimi po 2 – 3 sztuki razem.

Małe cebulki przybyszowe można sadzić nieco wcześniej do dobrze przygotowanej gleby.

Należy zapobiegać wysuszeniu gleby, w przeciwnym razie cebulki mogą nie wyrosnąć. Głębokość około 5 cm jest odpowiednia dla zapewnienie wilgotności. Cebulki sadzi się do przygotowanych rowków dając na spód 1 – 2 cm warstwę piasku. Można też na dnie rowków dać warstwę mchu (najlepiej białego). Mech ma właściwości bakteriobójcze, jak również stanowi zaporę dla chorób grzybowych ponadto ma niezwykłe właściwości zatrzymywania wilgoci, którą w czasie suszy oddaje cebulkom. W takich warunkach uzyskuje się dobre przyrosty zapewniające piękne kwitnienie.

Bardzo dobre wyniki daje rozsypanie w międzyrzędzia 4 – 5 cm warstwy rozdrobnionego torfu (humusu), bez konieczności częstego spulchniania gleby. Poza tym torf zawiera składniki odżywcze i w porze deszczowej służy jako doskonały nawóz dla mieczyków!

Odpowiednie przygotowanie materiału roślinnego oraz gleby pozwala osiągnąć wspaniale rosnące i kwitnące rośliny oraz duże przyrosty cebulek zastępczych i cebulek przybyszowych (dzieci).

Wszystkim miłośnikom i amatorom mieczyków życzymy osiągnięcia wspaniałych plonów oraz pełnego zadowolenia. Oferujemy również w sprzedaży wysyłkowej (w niewielkich ilościach) cebulki nowych odmian mieczyków wyselekcjonowanych na różnych kontynentach, aklimatyzowanych w naszym kraju.

Cebule mieczyków przed sadzeniem należy zaprawić przeciwko szkodnikom i chorobom grzybowym.

Przygotowanie do sadzenia. Z cebulek ściągamy łuski okrywowe (koszulki), oraz przystępujemy do zaprawiania środkami ochrony roślin:
a)- owadobójczymi w celu wyniszczenia i zapobiegania wystąpieniu  wciornastka mieczykowa, i innych szkodników glebowych, stosując Actellic 500 EC – 0,1 %  lub Karate Zeon o50 CS.  Moczyć w roztworze przez 30 min do 1 godziny w zależności od stężenia podanego w instrukcji przed zastosowaniem środków grzybobójczych. Nie zniszczenie wciornastka jest powodem nieotwierania się pąków kwiatowych lub zeszpecenie kwiatów.
b)- grzybobójczymi np. Kaptanem zawiesinowym 50WP 0,5 – 1 %  ,  Topsinem M 500 SC 0.7%  lub mieszanką tych środków. Lub Topsin M 500 SC 0,7% plus Dithane NeoTec 75 WG 0,5 % .Można też zastosować zaprawy nasienne zalecane do zaprawiania roślin cebulowych oraz BETACHIKOL (kupiłem na www.ekologiawogrodzie.pl )

Nie należy zmieniać kolejności zaprawiania.

Dla działkowców – niewielkie ilości moczymy w spirytusie denaturowanym nie rozcieńczonym lub 0,1-0,5 % roztworze nadmanganianu potasu (Kalii permanganas) przez 20 minut do 1 godziny  (proponuję 10 tabletek na 1 litr przegotowanej wody)   lub Biosept 33 SL 0.1 % przez 30 minut.   Ten sposób nie gwarantuje wytępienie wciornastków.

Zainteresowanych zapraszam do Klubu Fb. KLUB Miłośników Mieczyków

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Stanisław Smoleń

Nowe odmiany mieczyków rejestr w 2019 r.

Autor: sasiad

23 kwietnia 2019 >> Uncategorized

Witajcie miłośnicy mieczyków.  Jak to dobrze, że ktoś przypomina mi, że w blogu nie znalazł moich nowo zarejestrowanych odmian.   Część z nich można jeszcze zakupić na sezon 2019 r. Katalog na 2019 r.

Taka sugestia pobudza mnie  aby to uzupełnić 🙂

Stanisław Smoleń

Oto i one :

Malinowa Chmurka  401 EM 19 Smoleń

Malinowa Chmurka 401 EM 19 Smoleń

ŚWIT W LADZINIE (401/461)

ŚWIT W LADZINIE (401/461)

ZŁOCISTY UŚMIECH - 412 EM 19 Smoleń

ZŁOCISTY UŚMIECH – 412 EM 19 Smoleń

OGNISTE SŁOŃCE - 417 E 19 Smoleń

OGNISTE SŁOŃCE – 417 E 19 Smoleń

DOTYK SŁOŃCA  225 m 19 Smoleń

DOTYK SŁOŃCA 225 m 19 Smoleń

KORALOWA KOKARDA - 453 M 19 Smoleń.

KORALOWA KOKARDA – 453 M 19 Smoleń.

CZERWONY KARDYNAŁ - VE 19 Smoleń

CZERWONY KARDYNAŁ – VE 19 Smoleń       

Informuję