Archiwum dnia 1 stycznia 2011

Przyjazne sąsiedztwo mieczyków

Autor: sasiad

1 stycznia 2011 >> Uncategorized

Wiele szczęścia i miłości, sukcesów i pomyślności
Niech Wam zdrowie dopisuje i gotówki nie brakuje.
W Nowym 2011 Roku życzy Stanisław Smoleń z rodziną.Przyjazne sąsiedztwo mieczyków
.

Okres zimowy jest czasem, kiedy możemy zaplanować sobie nasadzenia w naszym ogrodzie. Przygotować spisy zakupu odpowiednich nasion.

Dla zapobiegania chorobom mieczyków bardzo wskazane i pomocne jest  sadzenie ich w sąsiedztwie  roślin  takich jak aksamitka (Tagetes), nasturcja, nagietek, czosnek. Ziemia w ich sasiedztwie jest znacznie mniej zaatakowana patogenami Fusarium i chorobami gnilnymi oraz szkodliwymi owadami.
AKSAMITKA
Bardzo dobrze  rosną mieczyki , jeśli posadzi się wzdłuż rzędów aksamitki (popularne niskie śmierdziuszki) . Są one bardzo łatwe do uprawy z sadzonek lub bezpośrednio zasiane w glebie.  Wysiew od połowy kwietnia do maja.
Aksamitki podobnie  jak mieczyki wymagają dużo światła i żyznej gleby. Na początku czerwca, wysadza się te użyteczne kwiaty  wzdłuż rzędów mieczyków. Odbierają one trochę pożywienia mieczykom, ale odwdzięczają się ocieniowaniem gleby i zmniejszeniem odparowania w gorące lato tworząc piękne kobierce roślin kwitnących aż do przymrozków.
Do sadzenia w pobliżu mieczyków należy wybierać  karłowe odmiany aksamitki.Powszechnie wiadomo, że ich zapach, zniechęca wiele szkodników – mączliki,  pluskwy, chrząszcze pchełki, mszyce i wciornastki.
NASTURCJA
Bardzo elegancko wyglądają rosnące przy mieczykach   nasturcje – wysokość roślin 20 cm z obfitością kwiatów w uroczych kolorach. Rosnące sadzonki bardzo wcześnie kwitną od czerwca  do przymrozków, a z owoców można robić przetwory – kapary.
Mieczyki, wymagają intensywnego oświetlenia roślin. Wraz mieczykami  wsadzamy nasiona nasturcji po 2-3 szt. w gnieździe. Odległość pomiędzy gniazdami około  100 cm.
Istnieje wiele różnych odmian nasturcji , ale przy mieczykach należy sadzić odmiany nisko rosnące. W tej klasie bardzo cenne są odmiany o ciemno-czerwonych  aksamitnych  kwiatach. One także mają  właściwości odpychające szkodniki, nicienie i do odkażania gleby w której rośną.
NAGIETEK LEKARSKI                                                  
Innym ulubionym rodzajem przyjaznego kwiatu dla mieczyków  jest nagietek lekarski , a zarazem używany jako roślina lecznicza.  Odmiany o pomarańczowych kwiatach (Calendula).
Nawiasem mówiąc, te niezwykłe rośliny lecznicze w medycynie ludowej są stosowane w chorobach przeziębienia i innych.Wysiew nasion również prowadzić podczas sadzenia mieczyków. Sadzonki pojedynkować, pozostawiając  rośliny co 20 cm.  Rośliny szybko  się rozwijają, kwitną od lipca do przymrozków.
CZOSNEK
Dobrym, sprawdzonym sąsiadem mieczyków jest czosnek. Czosnek skutecznie odstrasza szkodniki mieczyków i dezynfekuje glebę. Poza tym, obok czosnku mieczyki rosną bardzo duże i zdrowe, wykazują doskonałą jakość kwiatów i wydajność cebulek.

Rośliny przyjazne kwitną bardzo wcześnie, mieczyki w tym czasie  przybierają na sile w trakcie przygotowań do wspaniałego kwitnienia. A my wcześniej  możemy podziwiać bujne, pożyteczne rośliny przyjazne, dające uczucie zbliżających się wakacji i sezonu „ogórkowego”.

Opracował Stanisław Smoleń <sąsiad>
Materiały pomocnicze z   Świat Mieczyków Tamary Lazarewicz.