Archiwum dnia 29 kwietnia 2012

Czas sadzenia mieczyków – gladioli.

Autor: sasiad

29 kwietnia 2012 >> Uncategorized

Sadzenie cebulek w tym sezonie rozpocząłem 20 kwietnia. Jak tylko pogoda pozwala dosadzam , i tak to  potrwa do końca maja.

Jedną z pierwszych odmian był „Pierwszy Bal” 401 – 02 – Trifonow. Nowy nabytek w kolekcji. Na zdjęciu.

Przypominam, że cebulki należy sadzić głęboko to jest 12 do 15 cm, a na glebach o luźnej konsystencji i piaszczystych nawet do 20 cm, wtedy nie będą się pokładały.

Jednak w przypadku pozostawienia kwitnących mieczyków w ogrodzie należy pomyśleć o tyczkach, gdyż w przypadku deszczu lub wiatru będą się przewracały lub przeginały.

Pamiętajmy o zaprawianiu cebul, co pozwoli na otrzymanie pięknych kwiatów i zebranie zdrowych cebulek.

Proszę o zadawanie szczegółowych pytań w komentarzach lub mejlach. Podobnie jak poniżej.

 

           Proszę o radę; czy można moczyć kilka partii cebulek w tym samym roztworze środków przeciw wciornastkom lub chorobom wywołanym przez grzyby.

Dziękuję i pozdrawiam Stefan

Odpowiedź:

Można moczyć kilka partii cebulek przeciw wciornastkowi, ale roztwór należy stosować tylko 1 dzień, potem trzeba rozrobić nowy.
Natomiast przeciw grzybom  są to środki zawiesinowe jak Topsin czy Kaptan.   Tu należy środek uzupełniać (dokładać ) po każdej większej partii cebulek ponieważ środek jest zabierany przez cebulki.   Ale można stosować go przez kilka dni.

Pytanie ? Chciałabym posadzić kilka cebul w dużej donicy na balkonie. Czy nie będzie mieczykom przeszkadzała obecność niskich bylinek posadzonych obok w tej samej donicy? Na przykład lobelii i uczepu?   Jadwiga.

Odpowiedź:  Mieczyki powinny być posadzone do dużych donic co najmniej 10 litrowych na 3 sztuki cebul mieczyków.  W tej samej donicy można posadzić płytko korzeniące się rośliny tak zwane okrywowe, które nie dopuszczają do wysuszania wierzchniej warstwy gleby .  Tu mogą być posadzone wymienione rośliny oraz inne jak stokrotki, bratki, czy karłowe aksamitki.  Należy jednak wtedy wziąć poprawkę na obfitsze podlewanie z nawożeniem, gdyż rośliny okrywowe pobierają również pokarm i w takim przypadku dać go więcej.

Ale istnieje możliwość większych zachorowań cebul na choroby grzybowe , podlewanie co 2 – 3 tygodnie środkiem grzybobójczym powinno dać dobry efekt .

Stanisław Smoleń <sąsiad>