Archiwum dnia 19 września 2010

Wykopywanie mieczyków.

Autor: sasiad

19 września 2010 >> Uncategorized

Wykopywanie i suszenie mieczyków jest bardzo ważnym etapem w technologii uprawy tej ozdobnej rośliny.
Dobrze wybrany czas  wykopywania cebul ma duży wpływ na ich jakość i zdrowotność , a następnie na ich przechowywanie.   W naszej strefie klimatycznej wykopywanie można rozpocząć w 6 tygodni od przekwitnięcia lub po wycięciu kwiatostanów.  Jeśli warunki pogodowe na to pozwalają możemy ten czas troszkę opóźnić w celu dorośnięcia cebulek przybyszowych (dzieci).

Połowa września jest optymalnym czasem rozpoczęcia wykopywania cebul.

Rozpoczynamy od wykopywania odmian wczesnych, później średnio-wczesnych aż do późnych.

Wykopki należy wykonywać przy suchej pogodzie (jeśli to możliwe). Cebulki podważone łopatą czy widłami trzeba delikatnie otrząsnąć z ziemi, starannie pozbierać oddzielone cebulki przybyszowe. Odrzucić i spalić rośliny chore.  Łodygi z liśćmi odcinamy pozostawiając około 1 – 2 cm.  Odcinamy korzenie i pozostałości starej cebulki co powoduje szybsze wysuszenie cebul.

W przypadku konieczności wykopywania cebulek  w czasie deszczowej mokrej pogody należy je wypłukać w wodzie a następnie zaprawić przez około 20 minut w 5 – 10 g. nadmanganianu potasu na 10 litrów wody   lub 0,1 % roztworze BIOSEPTU 33 SL oraz  dobrze wysuszyć. Można użyć innych środków chemicznych zalecanych do ochrony przed chorobami grzybowymi.
Przez okres suszenia mieszać cebulki w celu jednolitego wysuszenia.

Po wysuszeniu i wyczyszczeniu cebul należy zabezpieczyć  je przed wilgocią aby nie dopuścić do rozwoju chorób grzybowych i bakteryjnych.  Zaleca się przechowywanie cebulek w pomieszczeniach o temperaturze 3 – 8  stopni C. i wilgotności względnej 60 – 70 %.
Cebulki przybyszowe suszone przez 10 – 15 dni umieścić w woreczkach lub torebkach papierowych – oznakowanych  (jak we wcześniejszych materiałach).  W miarę możliwości można użyć dolnej części lodówki (miejsce do przechowywania warzyw).

W okresie przechowywania należy co najmniej raz w miesiącu dokonać przeglądu cebulek , usunąć chore, aby zapobiec zakażeniu zdrowych.

Opracował Stanisław Smoleń <sąsiad>